İçli Köfte

Yapılışı

  1. Öncelikle içini hazırlamak için kıymayı yağda kavuruyoruz. İçine rendelediğiniz ya da rondodan geçirdiğiniz soğanı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Kıyma renk değiştirdikten sonra salçamızı ekliyoruz. Kıymalı harcımız pişmeye yakınken tuz, karabiber ve küçük küçük doğradığımız cevizleri de ilave edip 2-3 dakika kadar daha karıştırıp ocaktan alıyoruz.
  2. İç harcımız soğumaya bırakılmışken artık dış harcımızı hazırlamaya geçiyoruz. Dışı için öncelikle ince bulguru 1,5 sıcak su bardağı su ile ağzını streç ile kapatıp biraz şişmelerini bekliyoruz. Bulgurumuz biraz yumuşayıp şişince kıymamızla birlikte yoğurmaya geçebiliriz.
  3. Dış harcı için tüm baharatları da ekleyip ilk etapta biraz dağılan ve sert kıvamlı bir hamur elde ediyoruz. Artık bu esnada içerisine yavaş yavaş ılık su ekleyerek hamuru yapışkan hatta orta sert bir çamur haline getirene kadar su ile özleştiriyoruz.
  4. Dış harç hazır olduktan sonra artık ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp bir elimizin baş parmağı ile ortasından başlayarak kenarlarını olduğunca ince bir çeper olana kadar oyuyoruz. Bu size patlıcan veya kabak oymayı hatırlatacaktır. Artık soğumuş olan içimizi ağzına kadar doldurup köftemizin her iki ucunu sivrileştirip limon şekline getiriyoruz. Bu işlemi yaparken elinizi sürekli ıslatmanız işinizi oldukça kolaylaştıracak ve köftenizin şeklini de istediğiniz gibi vermenizi sağlayacaktır.
  5. Köftelerinizi artık derin ve kızgın bir yağda dışı iyice kahverengi olana kadar kızartabilirsiniz. Maydonoz ve limon ile birlikte istediğiniz diğer yeşillikleri de ekleyip süsleyerek servis edebilirsiniz.
  6. Hazırladığınız köfteleri dilerseniz sonra da tüketebilmek için üst üste binmeyecek şekilde buzdolabı poşetine koyarak buzluğunuzda muhafaza edebilirsiniz. Pişirmeden 3-4 dakika önce buzluktan çıkartıp biraz beklettikten sonra 2 – 3 dakika kadar derin ve kızgın yağa atıp kızardıktan sonra içininde ısınması için mikrodalga veya ısıtılmış fırına atabilirsiniz.
You may also like
Mercimek Köftesi
İzmir Köftesi
Tarhana Köfte Çorba

1 Response

Leave a Reply